depremicmimari

 

Konut İçi Deprem Risklerini Azaltmaya Yönelik Tasarım Rehberi
Yazarlar: Doç.Dr. S. Banu Garip, Prof.Dr. Ervin Garip, Dr. Öğr. Üyesi Orkan Güzelci
Sayfa Sayısı:108
Baskı Şekli: Basılı Kitap ve E-kitap
Basım Yılı:2023
Kağıt türü:80 gr. 1. Hamur
Ebat:16x24
ISBN:978-975-561-557-8
E-ISBN:978-975-561-558-5
 

 

Bu kitap, 2021 yılında açılan TÜBİTAK 1001-Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Projelerini Destekleme Programı "Deprem Araştırmaları" Çağrısı kapsamında mimar, iç mimar, endüstriyel tasarımcı ve inşaat mühendisi disiplinlerinden oluşan bir ekip tarafından yürütülen araştırma projesinin ürünü olarak hazırlanmıştır. Depremlerde, yapıların yıkılmadığı durumlarda iç mekanlarında alınacak önlemler ile karşılaşılabilecek risklerin azaltılabileceği yaşanan deneyimler kapsamında görülmektedir. Sunulan konut iç mekan tasarım kriterlerinin, mevcut literatürden alınan ve sistematik olarak incelenen veriler doğrultusunda tasarımcılar için olduğu kadar herkesin ulaşabileceği bir rehber, toplumsal farkındalık ve bilinçlendirilmenin sağlanması için bir bilimsel kaynak olması hedeflenmiştir. Bununla birlikte araştırma projesi kapsamında önerilen algoritmik tasarım modelinin okul, hastane gibi çok sayıda kullanıcı barındıran farklı tipte yapıların iç mekanları için de kullanılabilme potansiyeli ile, çalışmanın konu ile ilgili gelecek çalışmalar için yaygın etkisini artırabileceği bir çalışma olduğu düşünülmektedir.

Doç.Dr. S. Banu Garip
Mimarlık lisans derecesini 2000 yılında, yüksek lisans derecesini 2002 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi “Bina Bilgisi” programında almıştır. Halen İTÜ Mimarlık Fakültesi’nde akademik yaşamını sürdürmektedir.
Prof.Dr. Ervin Garip
Ervin Garip, mimarlık lisans derecesini 2000 yılında, yüksek lisans derecesini 2003 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi “Bina Bilgisi” programında almıştır. Halen İTÜ Mimarlık Fakültesi’nde akademik yaşamını sürdürmektedir.
Dr. Öğr. Üyesi Orkan Güzelci
1988 yılında İstanbul’da doğdu. 2010 yılında İstanbul Kültür Üniversitesi’nde mimarlık lisans eğitimini tamamladı ve aynı yıl İKÜ’de araştırma görevlisi olarak çalışmaya başladı.