konutiçi_png

 

Konut İçi Deprem Risklerini Azaltmaya Yönelik Tasarım Rehberi
Yazarlar: Doç.Dr. S. Banu Garip, Prof.Dr. Ervin Garip, Dr. Öğr. Üyesi Orkan Güzelci
Sayfa Sayısı:108
Baskı Şekli: Basılı Kitap ve E-kitap
Basım Yılı:2023
Kağıt türü:80 gr. 1. Hamur
Ebat:16x24
ISBN:978-975-561-557-8
E-ISBN:978-975-561-558-5
 

 

Bu kitap, 2021 yılında açılan TÜBİTAK 1001-Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Projelerini Destekleme Programı "Deprem Araştırmaları" çağrısı kapsamında mimar, iç mimar, endüstriyel tasarımcı ve inşaat mühendisi disiplinlerinden oluşan bir ekip tarafından yürütülen araştırma projesinin ürünü olarak hazırlanmıştır. Depremlerde, yapıların yıkılmadığı durumlarda iç mekanlarda alınacak önlemler ile karşılaşılabilecek risklerin azaltılabileceği, yaşanan deneyimler kapsamında görülmektedir. Sunulan konut iç mekân tasarım kriterlerinin, mevcut literatürden alınan ve sistematik olarak incelenen veriler doğrultusunda tasarımcılar için olduğu kadar herkesin ulaşabileceği bir rehber, toplumsal farkındalık ve bilinçlendirmenin sağlanması için bir bilimsel kaynak olması hedeflenmiştir. Ayrıca, araştırma projesi içinde önerilen algoritmik tasarım modelinin, okullar ve hastaneler gibi farklı türdeki yapıların iç mekanları için de kullanılabilecek potansiyele sahip olduğu düşünülmekte ve bu çalışmanın gelecekteki araştırmalara geniş bir etki yapabileceği ön görülmektedir.

Doç.Dr. S. Banu Garip
Mimarlık lisans derecesini 2000 yılında, yüksek lisans derecesini 2002 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi “Bina Bilgisi” programında almıştır. Halen İTÜ Mimarlık Fakültesi’nde akademik yaşamını sürdürmektedir.
Prof.Dr. Ervin Garip
Ervin Garip, mimarlık lisans derecesini 2000 yılında, yüksek lisans derecesini 2003 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi “Bina Bilgisi” programında almıştır. Halen İTÜ Mimarlık Fakültesi’nde akademik yaşamını sürdürmektedir.
Dr. Öğr. Üyesi Orkan Güzelci
1988 yılında İstanbul’da doğdu. 2010 yılında İstanbul Kültür Üniversitesi’nde mimarlık lisans eğitimini tamamladı ve aynı yıl İKÜ’de araştırma görevlisi olarak çalışmaya başladı.